استودیو معماری آرا - لوگو مشکی

Ara

Interior Design Studio

استودیو معماری و طراحی داخلی آرا

استودیو معماری آرا - لوگو مشکی

Ara

Interior Design Studio

طراحی داخلی روف گاردن ویونا

تاریخ انجام پروژه: فروردین 1402

آب نما در طراحی روف گاردن

توضیحات کلی پروژه

طراحی روف گاردن ویونا با هدف تغییر دیزاین و طراحی فضاهای جدیدتر و کاراتر انجام شده است. در طراحی روف گاردن ویونا سعی بر ایجاد حس حرکت در فضا بوده است.

تصاویر و جزئیات پروژه بازسازی

فضای بار روف گاردن

روف گاردن ویونا شامل یک فضای جذاب و مناسب برای دورهمی‌های سازمانی است که این فضا با عنوان فضای بار شناخته می‌شود. این فضا با هدف ارائه خدمات پذیرایی از مهمان‌ها طراحی شده و در موقعیتی نسبتا جدا از فضاهای جمعی جانمایی شده است.

سیرکولاسیون حرکتی و دسترسی به این فضا به گونه‌ای است که علاوه بر دسترسی آسان به فضاهایی همچون پرگولا، آلاچیق و آتشگاه، دسترسی سریع و راحتی به فضای راه پله و آسانسور دارد که فرآیند آماده‌سازی مواد غذایی و پذیرایی را برای خدمه فرآهم می‌کند.

دکوراسیون فضای بار شامل کانتر و میز بار، فضای آماده سازی، فضای نشیمن و سرو 4 نفره، سنگ فرش و فلاورباکس‌های متعدد می‌شود.

فضای بار در روف گاردن

پرگولا و آبنما

یکی از جذابیت‌های خاص در طراحی روف گاردن ویونا، استفاده از المان‌های معماری سنتی ایرانی است که به طراحی آبنما با کاشی کاری‌های اسلیمی در کنار آجرچینی فخر و مدین منجر شده است.

آبنمای روف گاردن در موقعیت مرکزی بام قرار دارد که توسط فضاهایی همچون پرگولا و لمکده، فضای سرو غذا و همچنین فضای بار احاطه شده است و منظر زیبایی را به این فضاها ارائه می‌دهد.

متریال مورد استفاده در این آبنما شامل کاشی، چوب ترمو، قلوه سنگ رودخانه‌ای و فلاور باکس آجری می‌شود.

پرگولا در طراحی روف گاردن

لمکده ایرانی

در یکی از گوشه‌های روف گاردن ویونا فضایی تحت عنوان پرگولا طراحی شده که شامل مسیر زیبایی از ورودی به روف گاردن تا فضای بار را طی می‌کند. 

این فضا با آجرچینی مشبک طراحی شده تا علاوه بر ایجاد استقلال فضایی، مانع از دید و منظر نشود. 

در بطن این کریدور، فضایی طراحی شده تا امکان نشستن و استراحت در سایه آجرهای مشبک را فرآهم می‌سازد. این فضا که لمکده ایرانی نام دارد، دسترسی آسانی به فضای بار و همچنین منظر زیبایی از آبنما را دارد. در طراحی این فضا سعی بر آن بود که فضایی دنج و به دور از شلوغی جهت گفتگو‌های 2-3 نفره ایجاد شود.

فضاهای خصوصی

با توجه به کاربری ساختمان که اداری است، این نیاز دیده شد که در دورهمی‌های سازمانی، گاه وجود فضاهای گفتمان خصوصی حس می‌شود. به همین منظور نیمکت‌هایی طراحی گردید که فضایی خصوصی در کنار سایر فضاها تامین شود.

معماری این نیمکت‌ها به گونه‌ای است که فضای باغچه و نشیمن به صورت در هم تنیده و کنار هم طراحی شوند تا علاوه بر حس آرامش ناشی از گیاهان، فضایی نیز تعریف شود که بتوان به دور از شلوغی به گفتگوهای خصوصی پرداخت.

فضاهای جمعی و سرو غذا

یکی دیگر از فضاهای روف گاردن ویونا، فضای سرو غذا است که در کنار آبنما و فضای بار طراحی شده است. این فضا دسترسی آسانی به فضای بار داشته تا امکان خدمات رسانی حین سرو غذا به راحتی فرآهم باشد. 

سقف این فضا از جنس سایبان متحرک بوده تا در زمان مورد نیاز بسته و باز شود.

سایبان متحرک در طراحی روف گاردن

متریال مورد استفاده

عمده متریال مورد استفاده در روف گاردن ویونا شامل موارد زیر می‌شود:

  • موزاییک و تایل‌های بتنی و پلیمری
  • چوب ترمو
  • آجر
  • کاشی
  • شیشه
  • فلز
  • سنگ لاشه
  • سیمان
  • چوب روسی
کف سازی بتن اکسپوز در طراحی روف گاردن

دید و منظر

یکی از مهم‌ترین مزایای روف گاردن ویونا، دید و منظر فوق العاده آن است که به صورت 360 درجه امکان دید به اطراف را دارد. در طراحی روف گاردن ویونا سعی بر آن بود که نهایت استفاده را از این پتانسیل داشته باشیم.

آلاچیق در طراحی روف گاردن

جانمایی و سیرکولاسیون

یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی روف گاردن ویونا، داشتن نقشه‌ی سیرکولاسیون و حرکت در فضا است. به این صورت که پس از ورود به روف گاردن، امکان دسترسی راحت به تمام فضاها بدون نیاز به طی کردن مسیر و یا عبور از سایر فضاها وجود دارد.

صفحه اینستاگرام آرا