استودیو معماری آرا - لوگو مشکی

Ara

Interior Design Studio

استودیو معماری و طراحی داخلی آرا

استودیو معماری آرا - لوگو مشکی

Ara

Interior Design Studio

بازسازی خانه مدرن

تاریخ انجام بازسازی: زمستان 1399

بازسازی خانه قدیمی مرزداران - پارکت لمینیت و قرنیز

توضیحات کلی پروژه

پروژه بازسازی خانه قدیمی مرزداران با مساحت 130 مترمربع و قدمت حدود 40 ساله در محله‌ی مرزداران تهران است قرار دارد.

این پروژه با هدف بازسازی کلی و تغییر دیزاین داخلی به استودیو معماری آرا معرفی شده و پس از برداشت‌های اولیه، فرآیند مشاوره و طراحی آغاز گردید.

فضای کتابخانه

با توجه به وضعیت موجود ستون‌های ساختمان در میان فضای نشیمن، تیم طراحی آرا تصمیم به استفاده از این فضای محصور بین چهار ستون نموده و از این بخش به عنوان کتابخانه‌ای زیبا و مشرف به فضای نشیمن خانوادگی و همچنین اتاق‌های مستر و کودک استفاده نموده است. 

فضای پذیرایی

عرض کم فضای پذیرایی در پروژه بازسازی خانه قدیمی مرزداران و همچنین نورپردازی ضعیف، موجب تاریک شدن فضا در طول روز گردیده بود؛ از جمله اقداماتی که در خصوص فضای پذیرایی انجام گردید، طراحی و اجرای سقف کاذب کناف و همچنین نورپردازی مخفی دو طرفه در سقف است که تاثیر بسزایی در افزایش روشنایی فضا دارد. 

وجود دیواری با طول نسبتا زیاد در فضای پذیرایی، ایده‌ی استفاده از طرح‌های سه بعدی را به ما داد که به کمک طراحی پوستر، این ایده عملی شد.

فضای TV Room

استفاده از شکستگی‌ها و قناسی‌‌های موجود در بنا، همواره یکی از راهکارهای تیم معماری آرا، برای خلق ایده‌های جذاب بوده است. در این پروژه نیز در محل قرارگیری تلویزیون، یک شکستگی وجود داشت که به کمک نورپردازی و همچنین طراحی دکوراسیون خلاقانه، این شکستگی تا حد قابل توجهی اصلاح و بهبود پیدا کرد. 

اتاق لباس

امروزه اتاق لباس، در کنار اتاق‌های کار و خواب، به عنوان فضایی ضروری و تا حدی تشریفاتی شناخته می‌شود. با توجه فضای پرتی که پشت کتابخانه به عنوان راهرو یا رختکن (کنار حمام) قرار داشت، ایده طراحی اتاق لباس ایجاد شد که علاوه استفاده از فضاهای پرت، فضایی زیبا و کاربردی را خلق کرد.

اتاق مستر

طراحی اتاق مستر در پروژه بازسازی خانه قدیمی مرزداران به وسیله دکوراسیونی زیبا و در عین حال کاربردی انجام شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، از تاج تخت خواب به عنوان کمدهای مخفی و همچنین نورپردازی استفاده شده است. اتصال میز آرایش به سازه‌ی تخت، علاوه بر جنبه‌ی زیبایی، موجب استفاده حداکثری از فضا شده است؛ چرا که فضای اتاق، امکان مانور بیشتر را به طراح نمی‌دهد.

به دلیل نور طبیعی ضعیف، نورپردازی اتاق مستر به صورت یکپارچه طراحی گردیده تا تمام نقاط دارای نور یکسان باشند و از سایه اندازی جلوگیری شود.

از نکات مثبت این اتاق، استفاده از سازه تخت تاشو است که فضای مناسبی را برای نگهداری لوازم و لباس ها در اختیار استفاده کننده قرار می‌دهد. 

اتاق کودک و نوجوان

با توجه اختلاف سن موجود در استفاده کنندگان از این اتاق، طراحی تخت‌ها و همچنین سایر مبلمان به صورت ترکیبی انجام شده است به گونه‌ای که پاسخگوی نیازهای استفاده کنندگان باشد.

به دلیل نور طبیعی ضعیف، نورپردازی اتاق مستر به صورت یکپارچه طراحی گردیده تا تمام نقاط دارای نور یکسان باشند و از سایه اندازی جلوگیری شود.

مبلمانی که برای این اتاق طراحی گردیده، شامل میزهای تحریر، میزآرایش، تخت کودک، تخت نوجوان و همچنین کمد دیواری کاربردی برای کودک و نوجوان است. 

نظرات اعضا تیم معماری آرا

با توجه به متراژ کم، استفاده حداکثری از فضا در عین زیبایی و بروز بودن، هدف اصلی طراحی بود.

مهندس محمد خلیلی

مهندس محمد خلیلی

طراح پروژه

استفاده از متریال‌ با کیفیت و برند در پروژه، از ویژگی‌های خاص "آرا" بوده است.

مهندس امیرحسین پورحیدری

مهندس امیرحسین پورحیدری

طراح و مدیر امور قراردادها

توجه به جزئیات اجرایی و همچنین ظرافت و سرعت در اجرا، از اهداف اصلی تیم " آرا " است.

مهندس محمد اسمعیلی زاده

مهندس محمد اسمعیلی زاده

مجری پروژه

این پروژه را به دوستان خود معرفی کنید!

صفحه اینستاگرام آرا